Find
10 South Emerson, Mount Prospect, IL 60056 | 847/253-5675
Font:
nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Staff Picks

Prawie siostry Maria Ulatowska

Prawie siostry

Prawie siostry

Prawie siostry, nowa powieść autorki bestselleru Sosnowe dziedzictwo Marii Ulatowskiej jest miłą powieścią na lato.

Po ukończeniu liceum Leksi, Teo i Luśka, czyli Aleksandra, Teodora i Jolanta, trzy przyjaciółki z tej samej klasy, postanowiły, że bez względu na to, jak potoczą się ich losy, będą się spotykały co pięć lat w umówionym miejscu, zawsze tego samego dnia. Każda opowie wtedy, co się wydarzyło przez ten czas w jej życiu. A dzieje się wiele, jak to w życiu. Pojawia się pewien mężczyzna, jest więc miłość, odrzucenie, tęsknota, ból po stracie najbliższej osoby, zdrada, wybaczenie… Ale czyż z tym wszystkim nie poradzi sobie prawdziwa przyjaźń? Ta największa, trwająca przez lata…

Osadzona w trzech planach czasowych opowieść o wielkiej próbie lojalności, wierności i pamięci; o wartościach, dla których czas jest najtrudniejszym sprawdzianem.

Maria Ulatowska – autorka poczytnych książek obyczajowych („Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Przypadki pani Eustaszyny”, „Domek nad morzem”, „Całkiem nowe życie”), urodzona i mieszkająca w Warszawie, najbardziej chciałaby, żeby można było się rozdwoić I mieszkac w kilku miejscach na raz. Tak jak wielu  z nas.

 

Maria G.

Museum of Thieves

Museum of Thieves

Museum of Thieves

In the city of Jewel, children are escorted by a silver guardchain from the moment they learn how to walk, and are attached securely to their beds at night–how else could the city keep its precious children safe?  But Goldie Roth is tired of living chained to her parents, and when Separation Day is abruptly cancelled, she runs away! Now free to roam the city, but with nowhere to go, Goldie discovers Jewel’s most ancient secret: the Museum of Dunt. As she learns about the darker sides of her city, she will need all of her boldness to protect that secret, and the lives of everyone in Jewel.

This is the first installment in a fantastical, dystopian tale for a younger crowd!
If you like books like this, check out these: Inkheart by Funke, C. and The Sixty-eight Rooms by Malone, M.
by Allison S.

Welcome to the Mount Prospect Public Library South Branch

We are located in the Crystal Court Plaza at Busse and Algonquin roads. There is a full range of library services in a location that's more easily accessible to residents on the south side of Mount Prospect. Come visit us to

  • Use computers to access the Internet and other programs, such as Microsoft Word
  • Check out books, movies, and music
  • Attend programs for children, teens, and adults

Languages

Hours

Monday-Friday - 11 a.m. to 7:30 p.m.

Friday before the 2nd Saturday - 11 a.m. to 3 p.m.

2nd Saturday of the month - 11 a.m. to 3 p.m

Address & Phone

Phone: 847/590-4090

1711 W. Algonquin Rd, Mount Prospect, IL 60056

At the intersection of Busse and Algonquin Roads, Crystal Court Shopping Center