Najczęściej zadawane pytania dot. naszych usług (FAQ)

Kiedy powinniśmy zwrócić materiały biblioteczne?

Nasi czytelnicy mogą rozpocząć zwracanie książek i innych materiałów bibliotecznych do naszych wrzutni znajdujących się na zewnątrz biblioteki (tzw. book-drops). Mogą też skorzystać z wrzutni, opuszczając parking biblioteki lub wrzucić książki, korzystając z wrzutni przy wejściu głównym. W chwili obecnej, pojemniki na ksiązki są otwarte w poniedziałki, środy, piątki od 10 rano – 1 po poł.: we wtorki i czwartki od 10 rano – 1 po poł. i 4 – 7 po poł.: a także w soboty i niedziele od 1 – 4 po poł.  Uwaga: pracownicy biblioteki nie mogą przyjmować zwrotów osobiście. Potwierdzenia zwrotu materiałów na Państwa koncie zajmą więcej niż tydzień, nie spowoduje to jednak dodatkowych opłat.

Kiedy nasza biblioteka będzie otwarta? 

Pomimo, że budynki biblioteki nie są w pełni otwarte, od 22 czerwca nasi czytelnicy będą mogli umówić się na 1-godzinną sesję korzystania z komputerów przeznaczonych dla czytelników w sali szkoleń komputerowych, znajdującej się w Bibliotece Głównej lub filii South Branch. Na spotkanie należy umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 847-253-5675 (Biblioteka Główna) lub pod numer 847-590-4090 (South Branch). Nasze budynki biblioteczne monitorują przestrzeganie wszystkich zaleceń dotyczących zdrowia publicznego; kiedy będziemy w stanie zaoferować więcej usług w naszej bibliotece, ogłosimy je na naszej stronie internetowej i portalach społecznościowych. 

Czy mogę porozmawiać z bibliotekarzem lub pracownikiem biblioteki? 

Tak! Nasze usługi są dostępne przy użyciu chat, wiadomości SMS lub telefonu, od poniedziałku do piątku (od 9 rano do 7 wieczorem), w soboty (od 9 rano do 5 po południu), w niedziele (od 1 do 5 po południu).  

  • Chat: Użyj naszego Live Chat
  • Wiadomość SMS: 847-750-4ASK (847-750-4275)
  • Telefon: zadzwoń na nasz tymczasowy numer telefonu 224-210-5193, aby porozmawiać bezpośrednio z personelem, lub zadzwoń pod numer 847-253-5675, aby zostawić wiadomość, a my oddzwonimy. Uwaga: połączenie zwrotne pokaże Państwu „zablokowane” lub „Brak identyfikatora osoby dzwoniącej”.

Czy programy biblioteczne zostały odwołane? 

Wszystkie programy zakładające kontakty bezpośrednie zostały wstrzymane. 

Moja karta biblioteczna straciła ważność. Co powinienem zrobić?

Ważność wszystkich kart bibliotecznych została automatycznie przedłużona do końca 2020 roku. Jeśli Państwa karta straciła ważność w 2019 roku, proszę wysłać email na adres registration@mppl.org.

Jak mogę uzyskać kartę biblioteczną? 

Nowe karty biblioteczne można otrzymać poprzez internet. Wypełnij i wyślij formularz  online form.

Czy biblioteka może mi pomóc w zmianie PIN?

Proszę wysłać email na registration@mppl.org

Moje konto biblioteczne jest zablokowane. Co mogę zrobić?

Proszę wysłać email na registration@mppl.org.  

Jak mogę wypożyczyć e-book?

Posiadamy wiele zasobów elektronicznych electronic resources, w tym e-booki, które mogą być wypożyczone przy użyciu karty bibliotecznej, np. OverDrive i Hoopla.

Jak mogę skorzystać z lekcji online? 

Przy użyciu swojej karty bibliotecznej możecie zarejestrować się na zajęcia lekcyjne i znaleźć możliwości tzw. e-learningu na Visit e-Library.

Czy biblioteka posiada zasoby e-learningu dla dzieci w wieku szkolnym? 

Tak! Posiadamy między innymi  Tutor.com, Tumblebooks, i crafts, proszę odwiedzić: Visit e-Library.

Jak mogę użyć WiFi?

Nasze WiFi jest darmowe i dostępne dla naszych czytelników w pobliżu budynku bibliotecznego lub na parkingu pod budynkiem bibliotecznym a także parkingu przy South Branch. 

Co się dzieje z zamówionymi przeze mnie w bibliotece materiałami?

Materiały biblioteczne zamówione przez czytelników znajdują się na półce w bibliotece. Kiedy biblioteka będzie otwarta, materiały będą na Państwa czekać.   

Mam materiały wypożyczone z biblioteki w domu. Czy będę płacić karę? 

Wszystkie daty ważności na wypożyczone materiały biblioteczne zostały przedłużone; nie będzie dodatkowych opłat w czasie, gdy biblioteka jest zamknięta.

Czy mogę złożyć zamówienie w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych (ILL)? 

Wypożyczenia międzybiblioteczne nie są obecnie możliwe.

Czy biblioteka oferuje usługę polegającą na udostępnianiu zbiorów w formie “przy bibliotece”?

W chwili obecnej, oferujemy Parking Lot Pickup  bezdotykową usługę przekazywania zamówionych wcześniej materiałów bibliotecznych i wydruków/kopii w Bibliotece Głównej i South Branch. Dla bezpieczeństwa, w naszych budynkach przebywa ograniczona liczba pracowników, więc usługi mogą zabrać więcej czasu niż zwykle. Dziękujemy Państwu za cierpliwość!

Czy biblioteka zapewnia dostawy książek dla czytelników do ich domów lub inne wizyty pozabiblioteczne?

Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pracowników i czytelników, nie oferujemy takich usług.

Czy mogę dokonać nowej rezerwacji pokoju konferencyjnego?

Nie prowadzimy obecnie tych usług.

Czy mogę dostarczyć książki, które pragnę podarować?

Nasi czytelnicy są bardzo hojni w darowaniu swoich książek, lecz w obecnej chwili nie akceptujemy żadnych darowizn w postaci książek. Zawiadomimy Państwa, jeśli znowu zaczniemy przyjmować książki-podarunki. 

Jaka pomoc jest możliwa dla naszych mieszkańców, którzy borykają się problemami takimi jak żywność, rent lub innymi?  

Pracownicy Mount Prospect Human Services Department są gotowi pomóc mieszkańcom w potrzebie. Prosze zadzwonić pod numer telefonu 847-870-5680 jeśli potrzebujecie pomocy w zakresie żywności, opłaty czynszowe,  zdrowia i innych usług socjalnych.